دکتر سید رضا صمصام شریعت

متخصص آسیب شناسی تشریحی و بالینی


Email address:

پذیرش اتوپسی جنین و نوزا

هولوپروزنسفالی ملایم در جنینی با مادر دیابتیک

گزارش اتوپسي شماره 3082
دكتر سيد رضا صمصام شريعت
متخصص پاتولوژی تشریحی و بالینی
نظام پزشکی 32482

www.drsamsampthology.ir
....................

نام و نام خانوادگي:######
نام پدر : ######
سن/جنس: 35 هفته / مذکر
پزشك معالج : #######
تاريخ فوت : IUFD
علت فوت از نظر باليني: نامعلوم
تاريخ اتوپسي : 9/11/89
شماره اتوپسي :3082

شرح حال بالینی :
جسد مربوط به جنینی مذکر در حدود 35 هفته می باشد که پدری 41 ساله و مادری 30 ساله دارد. والدین خویشاوند نیستند. دایی ها و خاله های مادر كرو لال می باشند . والدین مادر دیابتیک هستند . مادر نیز دیابت حاملگی داشته و روزانه 16 واحد انسولین دریافت میکرده است . این دومین حاملگی مادر بوده است و بخاطر ناسازگاری گروه خونی Rh وی طی این حاملگی تست کومبس غیر مستقیم او با تیتر 1/16 مثبت بوده که در ماه ششم به 1/32 نیز رسیده است . فشارخون یا لکه بینی نداشته ولی یک ماه پیش عفونت ادراری گرفته که درمان شده است . لکه های زرد رنگی نیز از واژن دفع می شده . اولین فرزند این والدین ده ساله و سالم می باشد . فوت این جنین اخیر ده روز پیش بوده و در سونوگرافیهای قبلی تشخیص یک آنمی همولیتیک خفیف را داده اند .

شرح معاینه خارجی جسد :
جسد متعلق به جنینی مذکر با قد 46/5 سانتیمتر و طول crown-rump برابر 31 سانتیمتر می باشد. طول پا 17 و دور سر 34 سانتیمتر است . bruise دیده نمی شود ولي maceration عمومي وجود دارد . ادم + به چشم میخورد. سيانوز خفيفي در ناحیه لبها و ناخنها ديده ميشود. چشمها telecanthus دارند و از هم دورند و blepharophimosis نیز دیده می شود (شکل1).

دهان كوچك و قاعده بینی پهن است و نمای flat face ایجاد شده (شکل 2) . لبول گوشها بزرگ بنظر میرسد . خطوط کف دست با سندروم داون سازگار نیست(شکل 3). پشت نرمال است . ژنیتال مذکر و نرمال مي باشد و بیضه ها نزول یافته اند . بند ناف 8 سانتیمتر طول و 1/8 سانتیمتر قطر دارد و در سطح مقطع آن 3 رگ به چشم میخورند .

شرح معاینه داخلی جسد :
دیواره قفسه صدری نرمال بوده فاقد آمفیزم می باشد . دیافراگم در سمت راست و چپ لمس می گردد. هیدروتوراکس خون آلود دو طرفه مشاهده می شود (شکل 4). تیموس بدون آتروفی بنظر میرسد و خونریزی یا آمفیزم ندارد ابعاد آن 1/5*2*3 سانتیمتر است و در سطح آن پتشی دیده می شود .

براي مشاهده بقيه اين گزارش اينجا را كليك كنيد .


آدرس مطب : 1
تلفن : 35228677 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
Biographyپذیرش اتوپسی جنین و نوزابیوگرافیConferences & WorkshopsContact meCytopathology Case ReportsHistopathology Case ReportsPerinatal Autopsy ReportsPopular PapersScientific Papersفایل های pdfمقالات تخصصيمقالات عمومیکنفراسها و کارگاههای علمگزارش مواردی از اتوپسی (گزارشات مواردی از نمونه تماس با منصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر