دکتر سید رضا صمصام شریعت

متخصص آسیب شناسی تشریحی و بالینی


Email address:

پذیرش اتوپسی جنین و نوزا

سندروم پنا-شوکر تیپ یک در جنینی 36 هفته ای

گزارش اتوپسي شماره 3055

دكتر سيد رضا صمصام شريعت
متخصص پاتولوژی تشریحی و بالینی
نظام پزشکی 32482
www.drsamsampthology.ir
....................

نام و نام خانوادگي:####
نام پدر : #####
سن/جنس: 36 هفته / مونث
پزشك معالج : #####
تاريخ فوت : IUFD
علت فوت از نظر باليني: نامعلوم
تاريخ اتوپسي : 30/9/89
شماره اتوپسي :3055

شرح حال بالینی :
جسد مربوط به جنینی مونث در حدود 36 هفته می باشد که پدری 35 ساله و مادری 27 ساله دارد. والدین خویشاوند نزدیک بصورت پسرعمو ودختر عمو هستند. عموي ايشان دو دختر كرو لال دارد . ولی سابقه هیچگونه اختلال ارثی ديگري را در اقوام خود متذکر نمی باشند . این سومين حاملگی مادر بوده است و طی آن دیابت ، فشارخون ، لکه بینی یا بیماری دیگری رخ نداده است. اولین حاملگی مادر 7 سال پیش با تولد نوزادی طبیعی همراه بوده است. دومين حاملگي در ماه هشتم با سقط به اتمام رسيده . تا سه روز پیش جنين اخير حركت داشته است تا اينكه پارگي كيسه آب رخ داده پس از مراجعه به پزشك مرگ داخل رحمي در سن 36 هفتگي كشف می شود . جنين امروز از طریق واژینال خارج گردیده است .

شرح معاینه خارجی جسد :
جسد متعلق به جنینی مونث با قد 33 سانتیمتر و طول crown-rump برابر 26 سانتیمتر می باشد. طول پا 17 و دور سر 29 سانتیمتر است . bruise دیده نمی شود ولي maceration عمومي وجود دارد كه تا صورت نيز امتداد يافته (شكل1). ادم به چشم نمیخورد. سيانوز خفيفي در ناحیه لبها و ناخنها ديده ميشود. چشمها telecanthus دارند و از هم دورند و به سمت پايين شيب دارند (شکل1). دهان كوچك و فك پايين فرو رفته است . قوس كام عميق است. گوشها در وضعيت پايين قرار دارند و قسمت فوقاني لاله گوشها به اسكالپ چسبيده است (شکل 2). انگشتان 3و4 دست كمپتوداكتيلي دارند (شکل 3). خطوط کف دست با سندروم داون سازگار نیست . زانو ها فلكسيون داشته باز نمي شوند. پشت نرمال است . کواناک آترزي دارد (شكل 1). ژنیتال مونث و نرمال مي باشد . بند ناف 6 سانتیمتر طول و 1.4 سانتیمتر قطر دارد و در سطح مقطع آن 3 رگ به چشم میخورند .


شرح معاینه داخلی جسد :
دیواره قفسه صدری نرمال بوده فاقد آمفیزم می باشد . دیافراگم در سمت راست و چپ لمس می گردد. هیدروتوراکس یا پنوموتوراکس موجود نیست . تیموس بدون آتروفی بنظر میرسد و خونریزی یا آمفیزم ندارد ابعاد آن 5/2*3*4 سانتیمتر است . قلب مخروطی شکی و به ابعاد 2*5/3*4 سانتیمتر است . بطنها و دهلیزها از لخته های خونی پر شده اند . سوراخ بیضی باز است . مری نرمال بوده فیستول یا آترزی ندارد. برونش فاقد پلاک مکونیوم می باشد . هر یک از ریه ها به ابعاد 3*5*5/6 سانتیمتر است . ریه ها فاقد هوا بوده پرخون می باشند . حفره شکمی آسیت یا پنوموپریتوئن از خود نشان نمی دهد . چرخش رودی نرمال است ولی کولن متسع و نکروتیک بنظر می رسد (شکل 4). معده متسع بوده (شکل 5) ابعاد 3*3*5 سانتیمتر را دارد. در ناحیه پیلور یک تنگی وجود دارد (شکل 6) .کبد نرم و اتولیتیک است . ابعاد آن 4*7*10سانتیمتر می باشد .

طحال لوبیایی شکل و به ابعاد 5/1*5/3*5/5 سانتیمتر است. حالبها مسیر نرمال داشته قطر هریک 2/0 سانتیمتر است . هر یک از کلیه ها به ابعاد 5/2*5/2*4 سانتیمتر بوده شکلی طبیعی دارد . انفارکتوس یا کیست یا آبسه در کلیه ها وجود ندارد . قطر کورتکس 1/0 سانتیمتر است و رنگ پریده بنظر می رسد . ابعاد هر یک از غدد آدرنال 5/1*2*3 سانتیمتر می باشد و مرکز آن هموراژیک است . مثانه به ابعاد 1*2*4 سانتیمتر با ضخامت جدار 2/0 سانتیمتر می باشد . رحم به ابعاد 1*1*2 سانتیمتر با ظاهر نرمال است . دستگاه تناسلی خارجی فاقد منظره پاتولوژیک می باشد.

شرح بررسی میکروسکوپی :
در بررسی میکروسکوپی نمونه های بدست آمده از اعضای مختلف شواهد آسفیکسی به چشم میخورد . در ریه ها آسپیراسیون مایع آمنیوتیک و مکونیوم قابل مشاهده است ( شکل 7). نکروز توبولار کلیه ها (شکل8) ، نکروز اتولیتیک کبد ( شکل 9) و نکروز آنتروکولیک ( شکل 10) در کولن از علائم قابل ذکر هستند.

تشخیص : آسفیکسی ( ثانویه به سندروم پنا-شوکر تیپ I )

Fig 1
Fig 2
Fig 3
Fig 4
Fig 5
Fig 6
Fig 7
Fig 8
Fig 9
Fig 10


آدرس مطب : 1
تلفن : 35228677 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
Biographyپذیرش اتوپسی جنین و نوزابیوگرافیConferences & WorkshopsContact meCytopathology Case ReportsHistopathology Case ReportsPerinatal Autopsy ReportsPopular PapersScientific Papersفایل های pdfمقالات تخصصيمقالات عمومیکنفراسها و کارگاههای علمگزارش مواردی از اتوپسی (گزارشات مواردی از نمونه تماس با منصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر